Motivační (průvodní) dopis


V dnešní době již v podstatě každý zaměstnavatel vyžaduje po svém potencionálním zaměstnanci motivační, nebo také průvodní, dopis.

Motivačním dopisem svému potencionálnímu zaměstnavateli sdělujete, proč jste vy tím nejvhodnější člověkem. Tímto dopisem se snažíte svému potencionálnímu zaměstnavateli dokázat, že bez vás jeho společnost prostě nemůže dál existovat, a že udělá hroznou chybu, pokud vás nevezme. Dobře napsaným motivačním dopisem musíte zaujmout, měli byste být originální a musíte vzbudit zájem o osobní setkání s vámi. Ale i tento dopis má svoje určité náležitosti.


Úvod aneb proč vůbec píši?

V úvodu uveďte, o jakou pozici se zajímáte. Specifikujte, proč se na potencionálního zaměstnavatele vlastně obracíte. Rozhodně nepište, že máte zájem o jakoukoli pozici, kterou nabízí. Zaměstnavatel chce vědět, že jste na něco specializovaní. Nepřijme člověka, který „se spokojí se vším“.


Střed – proč jsem vhodný uchazeč?

Rozhodně zde neuvádějte veškeré pracovní zkušenosti, které máte. Vypíchněte pouze to nejdůležitější. Pokud zaujmete, zbytek se zaměstnavatel dozví z vašeho životopisu. Ukažte, že jste si o dané společnosti něco zjistili. Zaměstnavatel chce vědět, že o tuto práci máte skutečný zájem, a že se o ně zajímáte ještě dřív, než u nich začnete pracovat. Zmiňte, co víte o dané problematice v tom daném oboru, na který se vámi vybraná společnost orientuje.

Určitě zde zmiňte, co můžete vy udělat pro tu společnosti. Oni nechtějí vědět, co oni můžou nabídnout vám. Chtějí vědět, co nového vnesete do jejich společnosti vy.


Cíl vaší snahy

Tímto dopisem chcete dosáhnout toho, aby vás pozvali na pohovor. Proto nezapomeňte požádat o osobní schůzku. Napište, kdy a jak je možné vás kontaktovat. Žádný zaměstnavatel vás nebude uhánět 10x.


Ještě přidám pár rad, které vám při psaní dopisu pomohou:

CV
  • Do každé společnosti napište originální průvodní dopis. Nemyslete si, že když rozešlete jeden obecný dopis, že tím někoho zaujmete. Každý dopis musí být stavěný přesně na míru dané společnosti a dané pozici.
  • Text musí být stručný. Pokud se budete „vykecá vat“ na celou A4, nikdo to číst nebude. Text napište stručně, ale jasně. Napište do něj vše podstatné.
  • Rozhodně se vyvarujte pravopisných chyb a překlepů!
  • Zkuste ve svém průvodním dopise zmínit někoho, koho potencionální zaměstnavatel zná, a vy jste s ním alespoň nějakým způsobem v kontaktu. Pokud nikoho takového nemáte, nevadí, není to žádné mínus.
  • Než dopis odešlete, přečtěte si ho ještě jednou, ale tentokrát očima zaměstnavatele. Pozvali byste na pohovor někoho, kdo napsal takový průvodní dopis?

Teď by se nejspíš hodilo vám ukázat několik příkladů motivačních dopisů. Neudělám to, protože to pak svádí k opisování toho příkladu. Takže vám řeknu jen jedno: buďte originální, neřiďte se nějakými příklady! Pište to, co sami chcete, nenechte se nikým ani ničím řídit a omezovat. Přeci jen v té společnosti chcete pracovat vy.

Nikol Heroldová - Koordinátor spolku SKHP